Neurofeedback je neinvazivna tehnika, ki postaja vse bolj priljubljena na področju psihologije in nevroznanosti. Vključuje spremljanje možganske aktivnosti s pomočjo senzorjev elektroencefalografije (EEG) in zagotavljanje povratnih informacij o posameznikovem možganskem delovanju. Cilj nevroterapije je pomagati naučiti se regulirati svojo možgansko aktivnost in izboljšati kognitivno ter čustveno delovanje.
Neurofeedback je vrsta sodobne treninga oziroma terapije, ki je popolnoma neinvazivna in v odsotnosti zdravil. Posamezni trening običajno vključuje posameznika, ki sedi pred računalniškim zaslonom, medtem ko ima na lesišču nameščene senzorje EEG. Senzorji zaznavajo možgansko aktivnost in zagotavljajo povratne informacije v realnem času. Te so v obliki vizualnih ali slušnih znakov, kot sta sprememba barve zaslona ali tona. To vzpodbudi možgansko aktivnost na način, da dosežemo bolj želeno stanje. Na primer večjo osredotočenost ali zmanjšanje tesnobe.
Ena od ključnih prednosti neurofeedbacka je njegova sposobnost zdravljenja širokega spektra stanj. Nekatera najpogostejša stanja, pri katerih lahko neurofeedback pomaga, vključujejo tesnobo, depresijo, ADHD, PTSM in odvisnost. Študije so pokazale, da pomaga tudi pri izboljšanju celotne kognitivne funkcije, poveča kreativnost in izboljša kakovost spanja. Poleg tega se lahko uporablja tudi za pomoč posameznikom pri doseganju vrhunske uspešnosti na različnih področjih, kot so šport, glasba ter akademski in karierni uspeh.
Postopek neurofeedbacka običajno zajema serijo srečanj v obdobju nekaj tednov ali mesecev. Med temi srečanji se posamezniki naučijo, kako regulirati svoje možganske valove s kombinacijo povratnih informacij, usmerjanja in prakse.
Čeprav je neurofeedback razmeroma varen in neinvaziven način terapije, je pomembno, da udeleženci sodelujejo s kvalificiranim terapevtom, ki je usposobljen za izvajanje tehnike.
Neurofeedback ponuja nov, obetaven pristop k zdravljenju duševnega zdravja, ki lahko pomaga izboljšati kognitivno funkcijo, zmanjšati simptome duševnih bolezni in doseči polni potencial. Da bi popolnoma razumeli dolgoročne koristi izvedbe, je seveda smiselno nadaljnje raziskovanje in preizkušanje. Je pa že sedaj jasno, da je nevrofeedback mnogim pomagal doseči pomembne izboljšave v njihovem duševnem zdravju in splošnem počutju.